Jak założyć Krewetkarium w domowej hodowli krewetek akwariowych?
W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze jest prowadzenie domowych hodowli krewetek akwariowych. Krewetki stały się bardzo popularnym zwierzęciem akwarystycznym i w niektórych akwariach akwaryście rezygnują z rybek właśnie na rzecz krewetek.
W chwili obecnej istnieje niezliczona ilość odmian krewetek, różniących się nie tylko wybarwieniem, ale również wymogami, które należy spełnić zakładając taką hodowlę. Jako że mamy wieloletnie doświadczenie postaramy się przybliżyć wymagany sprzęt oraz wiedzę niezbędne dla hodowli krewetek. Opis przy tym na chwilę obecną dedykowany będzie dla osób początkujących – ot taki poradnik zakładania krewetkarium dla początkujących. Jeżeli chcecie jednak uzyskać bardziej dokładną wiedzę o krewetkach zapraszamy na nasz kanał na Youtube.
Co potrzeba do założenia krewetkarium?
Generalnie założenie akwarium z krewetkami nie jest ani skomplikowane (w szczególności jeżeli chodzi o krewetki z rodziny neocaridina), ani też nazbyt drogie. Do skutecznego założenia krewetkarium potrzebować będziemy tylko kilku produktów:
- akwarium
- podłoża (w zależności od planowanych krewetek albo aktywnego, albo też obojętnego)
- filtra
- wody (w wypadku krewetek z rodziny caridina filtra RO)
- lampki
No i oczywiście krewetek.
Jakie akwarium wybrać?
Generalnie polecamy akwaria z litrażem nie mniejszym niż 25 litrów. W naszej ocenie w wypadku hodowli krewetek akwariowych jest to minimalny litraż, przy którym istnieje możliwość utrzymania parametrów wody i zapewnienia krewetkom odpowiednich warunków. Optymalnie lepiej byłoby zakupić akwarium trochę większe np. 40 litrów. Oczywiście wizualnie lepiej jest zakupić akwarium optiwhite. Szkło stosowane do produkcji takiego akwarium charakteryzuje się większą przepuszczalnością światła, co zapewnia ładniejsze prezentowanie się krewetek.
Jakie podłoże wybrać?
Ten temat jest tematem bardziej skomplikowanym. Do wyboru mamy bowiem różne krewetki, które wymagają do ich utrzymania innych parametrów wody. W wypadku krewetek z rodziny neocaridina w zasadzie można stosować wszelkiego rodzaju żwirki oraz pisaki. Krewetki te preferują bowiem wodę o odczynie zasadowym i raczej twardą. Oczywiście mogą one przeżyć również w wodzie miękkiej, jednak nie jest ona zalecana dla tego typu krewetek. Sprawa wygląda zupełnie inaczej jeśli chodzi o krewetki Caridina cf. cantonensis tu występują również pewne różnice ale dla uproszczenia opiszemy krewetki Cristal Red Shrimp oraz Cristal Black Shrimp – polecane dla początkujących krewetki z tego gatunku. Krewetki te wymagają miękkiej oraz kwaśnej wody (o pH poniżej 6.5). Dlatego w hodowli tego typu krewetek polecamy stosowanie podłoża aktywnego, które zapewnia odpowiednie parametry wody dla krewetek oraz stabilność tej wody.
Woda dla krewetek
W zasadzie temat ten omówiliśmy. Warto jednak dodać, że w wypadku krewetek z rodziny neocaridina w zasadzie możemy bazować na wodzie kranowej (jeżeli zawiera chlor to odstanej jeden dzień). Jeżeli planujemy jednak hodowanie bardziej wymagających krewetek np. wspomnianych Cristal Red Shrimp lub Cristal Black Shrimp, a może nawet krewetek Taiwan Bee (np. Mosura Black) potrzebować będzie filtra RO oraz odpowiedniej soli podnoszącej tylko twardość ogólną wody, aby utrzymać te krewetki wolne od chorób i zapewnić im warunki do rozmnażania się. Oczywiście przy tych krewetkach będzie trzeba również stosować aktywne podłoże.
Filtracja i oświetlenie krewetkarium
Tu temat jest dość prosty ponieważ możemy stosować w zasadzie dowolną filtrację w domowej hodowli krewetek słodkowodnych. Najczęściej stosowanymi filtrami są filtry gąbkowe (np. U-Jet lub hamburskie) oraz kaskadowe. Rzadziej stosowane są filtry wewnętrzne oraz kubełkowe. Ważne aby wlot do filtra zabezpieczyć drobną gąbką, tak aby nie wciągał on młodych krewetek, które potrafią mierzyć 1-2 mm.
Do oświetlenia krewetkarium wystarczy nam lampka led o mocy dobranej do wielkości zbiornika. Ostatnimi czasu coraz popularniej stosuje się lampy akwarystyczne wykonane samodzielnie – tzw. lampy DIY przy użyciu power led. Tego typu diody pozwalają na głębszą penetrację światła, co zaś poprawia wygląd całego akwarium.
W zasadzie to są niezbędne produkty do założenia krewetkarium w domu. Oczywiście rynek akwarystyczny związany z hodowlą krewetek oferuje bardzo duży asortyment innych jeszcze produktów, pokarmów, mineralizatorów, uzdatniaczy wody, suplementów. W naszej ocenie mogą one poprawić wyniki takiej amatorskiej hodowli krewetek, nie są jednak niezbędne do startu. Więcej na ten temat dowiecie się na poniższym filmie: